Futbol boʻyicha Oʻzbekiston chempionati (21 yoshgacha)
Qiyofa
Davlat | Oʻzbekiston |
---|---|
Konfederatsiya | Osiyo Futbol Konfederatsiyasi |
Tashkil etilgan | 2008-yil |
Futbol boʻyicha Oʻzbekiston U-21 chempionati — Oʻzbekiston futbolida 21 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasida oʻtkaziladigan musobaqa[1]. U21 chempionatida Superliga va Proliga klublari qoshidagi U21 jamoalari gʻoliblik uchun kurash olib boradi.
Tarixi[tahrir | manbasini tahrirlash]
U21 chempionatiga Oʻzbekiston Professional futbol ligasi tomonidan 2020-yilda asos solingan. 2021-yildan boshlab Proliga jamoalarining 21 yoshgacha boʻlgan futbolchilari ham U21 chempionatiga jalb etildi. 2021-yildan boshlab U21 chempionati ishtirokchilari soni 24taga yetdi.
Gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]
2020-yilda „Metallurg“, 2021-yilda „AGMK“, 2022-yilda — „Olimpik“, 2023-yilda „Paxtakor“ jamoalari U21 chempionatining gʻoliblari boʻlishgan.
Yillar boʻyicha natijalar[tahrir | manbasini tahrirlash]
2020[tahrir | manbasini tahrirlash]
# | Jamoa | Oʻyin | Gʻalaba | Durang | Magʻlubiyat | Toʻplar nisbati |
Ochko |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Metallurg U21 | 26 | 19 | 5 | 2 | 49-16 | 62 |
2 | Paxtakor U21 | 26 | 17 | 6 | 3 | 52-20 | 57 |
3 | Nasaf U21 | 26 | 17 | 1 | 8 | 53-33 | 52 |
4 | Navbahor U21 | 26 | 13 | 7 | 6 | 49-42 | 46 |
5 | AGMK U21 | 26 | 12 | 4 | 10 | 46-35 | 40 |
6 | Lokomotiv U21 | 26 | 8 | 10 | 8 | 33-32 | 34 |
7 | Qizilqum U21 | 26 | 9 | 7 | 10 | 32-48 | 34 |
8 | Bunyodkor U21 | 26 | 8 | 8 | 10 | 37-39 | 32 |
9 | Buxoro U21 | 26 | 7 | 10 | 9 | 35-30 | 31 |
10 | Andijon U21 | 26 | 7 | 7 | 12 | 30-45 | 28 |
11 | Surxon U21 | 26 | 6 | 7 | 13 | 25-45 | 25 |
12 | Soʻgʻdiyona U21 | 26 | 7 | 3 | 16 | 38-46 | 24 |
13 | Mashʼal U21 | 26 | 4 | 9 | 13 | 29-48 | 21 |
14 | Qoʻqon-1912 U21 | 26 | 4 | 4 | 18 | 22-51 | 16 |
Eng yaxshi toʻpurarlar[tahrir | manbasini tahrirlash]
- Kamronbek Abdulhamidov — 18
- Alisher Odilov — 14
- Sahob Rashidov — 12
- Mahmud Qudratillayev — 12
- Husayn Ergashboyev — 12
- Javohir Hasanov — 11
- Muhiddin Zoirov — 10
- Ilhomjon Kenjayev — 9
- Shohmalik Komilov — 9
- Jamoliddin Bahromov — 9
2021[tahrir | manbasini tahrirlash]
# | Jamoa | Oʻyin | Gʻalaba | Durang | Magʻlubiyat | Toʻplar nisbati |
Ochko |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AGMK U21 | 26 | 19 | 4 | 3 | 48-24 | 61 |
2 | Nasaf U21 | 26 | 12 | 9 | 5 | 52-33 | 45 |
3 | Paxtakor U21 | 26 | 12 | 9 | 5 | 55-40 | 45 |
4 | Bunyodkor U21 | 26 | 13 | 5 | 8 | 45-36 | 44 |
5 | Navbahor U21 | 26 | 13 | 4 | 9 | 45-32 | 43 |
6 | Mashʼal U21 | 26 | 12 | 7 | 7 | 45-34 | 43 |
7 | Lokomotiv U21 | 26 | 10 | 9 | 7 | 35-29 | 39 |
8 | Turon U21 | 26 | 11 | 4 | 11 | 31-31 | 37 |
9 | Qizilqum U21 | 26 | 9 | 5 | 12 | 39-45 | 32 |
10 | Surxon U21 | 26 | 7 | 7 | 12 | 38-49 | 28 |
11 | Qoʻqon-1912 U21 | 26 | 6 | 8 | 12 | 37-50 | 26 |
12 | Soʻgʻdiyona U21 | 26 | 5 | 7 | 14 | 32-43 | 22 |
13 | Andijon U21 | 26 | 5 | 5 | 16 | 24-51 | 20 |
14 | Metallurg U21 | 26 | 5 | 3 | 18 | 24-53 | 18 |
Eng yaxshi toʻpurarlar[tahrir | manbasini tahrirlash]
- Husayn Ergashboyev — 16
- Asadbek Joʻraqulov — 14
- Muzaffar Olimjonov — 12
- Muhammad-Ali Abdurahmonov — 12
- Abbos Ergashboyev — 11
- Poʻlatxoʻja Xoldorxonov — 11
- Ruslan Hojiyev — 10
- Jasurbek Umarov — 10
- Ilhomjon Kenjayev — 10
- Bobur Sobirov — 9
2022[tahrir | manbasini tahrirlash]
# | Jamoa | Oʻyin | Gʻalaba | Durang | Magʻlubiyat | Toʻplar nisbati |
Ochko |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Olimpik U21 | 26 | 22 | 0 | 4 | 86-27 | 66 |
2 | Lokomotiv U21 | 26 | 17 | 4 | 5 | 60-29 | 55 |
3 | Paxtakor U21 | 26 | 16 | 1 | 9 | 53-34 | 49 |
4 | Metallurg U21 | 26 | 14 | 4 | 8 | 53-47 | 46 |
5 | Nasaf U21 | 26 | 14 | 3 | 9 | 55-37 | 45 |
6 | AGMK U21 | 26 | 13 | 4 | 9 | 56-44 | 43 |
7 | Bunyodkor U21 | 26 | 13 | 2 | 11 | 47-45 | 41 |
8 | Neftchi U21 | 26 | 10 | 4 | 12 | 44-60 | 34 |
9 | Navbahor U21 | 26 | 9 | 5 | 12 | 57-55 | 32 |
10 | Surxon U21 | 26 | 9 | 4 | 13 | 41-57 | 31 |
11 | Dinamo U21 | 26 | 7 | 5 | 14 | 47-62 | 26 |
12 | Qizilqum U21 | 26 | 6 | 7 | 13 | 38-55 | 25 |
13 | Qoʻqon-1912 U21 | 26 | 5 | 5 | 16 | 38-70 | 20 |
14 | Soʻgʻdiyona U21 | 26 | 2 | 2 | 22 | 25-78 | 8 |
Eng yaxshi toʻpurarlar[tahrir | manbasini tahrirlash]
- Bobur Sobirov — 17
- Shahzodjon Neʼmatjonov — 13
- Poʻlatxoʻja Xoldorxonov — 13
- Muhammadali Gʻiyosov — 12
- Murod Komilov — 12
- Asad Joʻraboyev — 11
- Ali Abdurahmonov — 11
- Bektemir Abdumannonov — 11
- Daler Sharipov — 11
- Temur Mamasidiqov — 11
2023[tahrir | manbasini tahrirlash]
# | Jamoa | Oʻyin | Gʻalaba | Durang | Magʻlubiyat | Toʻplar nisbati |
Ochko |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paxtakor U21 | 26 | 18 | 3 | 5 | 76-33 | 57 |
2 | Olimpik U21 | 26 | 17 | 5 | 4 | 67-38 | 56 |
3 | Nasaf U21 | 26 | 15 | 8 | 3 | 48-29 | 53 |
4 | Metallurg U21 | 26 | 14 | 4 | 8 | 50-35 | 46 |
5 | Bunyodkor U21 | 26 | 12 | 5 | 9 | 47-37 | 41 |
6 | Surxon U21 | 26 | 9 | 8 | 9 | 39-36 | 35 |
7 | Neftchi U21 | 26 | 10 | 4 | 12 | 42-43 | 34 |
8 | Turon U21 | 26 | 10 | 4 | 12 | 39-52 | 34 |
9 | AGMK U21 | 26 | 9 | 6 | 11 | 44-48 | 33 |
10 | Qizilqum U21 | 26 | 8 | 9 | 9 | 32-40 | 33 |
11 | Buxoro U21 | 26 | 9 | 2 | 15 | 35-56 | 29 |
12 | Andijon U21 | 26 | 4 | 9 | 13 | 25-44 | 21 |
13 | Soʻgʻdiyona U21 | 26 | 6 | 3 | 17 | 39-62 | 21 |
14 | Navbahor U21 | 26 | 5 | 2 | 19 | 28-58 | 17 |
Eng yaxshi toʻpurarlar[tahrir | manbasini tahrirlash]
- Behruz Abdullayev — 13
- Azizjon Ahrorov — 12
- Temur Mamasidiqov — 10
- Asadbek Ahmadjonov — 10
- Humoyun Murtazoyev — 10
- Saidumarxon Saidnurillayev — 10
- Sohib Muhammadiyev — 9
- Abdulvosit Vositjonov — 9
- Ulugʻbek Kenjayev — 8
- Muhsin Bozorov — 8
- Azizbek Odilov — 8
2024[tahrir | manbasini tahrirlash]
Bu maqolada joriy hodisalar haqida maʼlumot keltirilgan. Voqealarning rivojlanishiga qarab axborot tezda oʻzgarishi mumkin. |
# | Jamoa | Oʻyin | Gʻalaba | Durang | Magʻlubiyat | Toʻplar nisbati |
Ochko |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AGMK U21 | 5 | 4 | 0 | 1 | 15-6 | 12 |
2 | Paxtakor U21 | 4 | 3 | 1 | 0 | 10-6 | 10 |
3 | Olimpik U21 | 4 | 3 | 0 | 1 | 8-5 | 9 |
4 | Qizilqum U21 | 5 | 2 | 2 | 1 | 4-4 | 8 |
5 | Lokomotiv U-21 | 5 | 2 | 1 | 2 | 8-7 | 7 |
6 | Dinamo U21 | 5 | 2 | 1 | 2 | 7-8 | 7 |
7 | Bunyodkor U21 | 5 | 2 | 1 | 2 | 7-9 | 7 |
8 | Metallurg U21 | 4 | 1 | 3 | 0 | 5-3 | 6 |
9 | Nasaf U21 | 4 | 1 | 2 | 1 | 5-5 | 5 |
10 | Neftchi U21 | 4 | 1 | 2 | 1 | 3-3 | 5 |
11 | Surxon U21 | 5 | 1 | 2 | 2 | 6-8 | 5 |
12 | Andijon U21 | 5 | 1 | 1 | 3 | 6-10 | 4 |
13 | Navbahor U21 | 4 | 0 | 1 | 3 | 6-10 | 1 |
14 | Soʻgʻdiyona U21 | 5 | 0 | 1 | 4 | 5-11 | 1 |
Eng yaxshi toʻpurarlar[tahrir | manbasini tahrirlash]
- Kimi Merk — 2
- Ali Abdurahmonov — 1
- Ulugʻbek Kenjayev — 1
- Abdulhamid Turgʻunboyev — 1
- Azizbek Anvarov — 1
- Daler Sharipov — 1
- Davron Usmonov — 1
- Azizjon Ahrorov — 1
- Abbos Ergashboyev — 1
- Rustam Turdimurodov — 1